09.07.2006 - Deveti "Šlingani dani"

Kulturno umjetničko društvo „Elizabeta“ iz Jalžabeta, organiziralo je 08. i 09. srpnja 2006., devete po redu „Šlingane dane“, najveću i najljepšu revijalnu smotru folklora u Varaždinskoj županiji.

Smotra je održana pod pokroviteljstvom Varaždinske županije i Općine Jalžabet, dok su medijski pokrovitelji bili Radio Max i Varaždinska televizija.

U dva dana trajanja manifestacije predstavilo se ukupno12 kulturno umjetničkih društava.

Program je počeo u subotu, u 16 sati kada se u mimohodu i kasnijem nastupu na otvorenoj sceni, na Trgu braće Radića u Jalžabetu, predstavilo 7 društava sa najmlađim uzrastima i to:

· KUD "Anka Ošpuh" Ludbreg

· KUD "Mak" Trnovec

· KUD "Donji Kraljevec“ Donji Kraljevec

· Društvo prijatelja glazbe i narodnih običaja "Lompuš" Radovan

· KUD "Općine Cestica" Cestica

· KUD "Cernik" Cernik

· KUD "Elizabeta" Jalžabet

Nakon folklornog dijela, održalo se natjecanje pjevača amatera gdje su za najbolje bile osigurane vrijedne nagrade.

Večernji program započeo je predstavom „Seoska svađa“ koju je izveo KUD „Lepoglavski pušlek“ iz Lepoglave.

U nastavku sve goste i posjetioce zabavljala je grupa „Barok“.

Nedjeljni program odvijao se od 14 sati i to mimohodom ulicama Jalžabeta. Svim učesnicima i posjetiteljima obratili su se predsjednik KUD-a gosp. Krunoslav Sokol, Načelnik Općine Jalžabet gosp. Josip Križanić, dr.sc. te Varaždinski župan gosp. Radimir Čačić. Program se zatim nastavio nastupom 7 folklornih društava na lijepo uređenoj pozornici na središnjem mjesnom trgu te izborom najljepše djevojke u narodnoj nošnji. Predstavila su se sljedeća društva :

· KUD "Ivan Goran Kovačić" Lovas

· Hrvatsko pjevačko društvo "Ferdo Rusan" Virje

· KUD "Žakanje" Žakanje

· KUD "Donji Kraljevec“ Donji Kraljevec

· KUD "Gacka" Ličko Lešće

· KUD "Mak" Trnovec

· KUD "Elizabeta" Jalžabet

Laskavu titulu "Najljepše djevojke u narodnoj nošnji" odnijela je Silvija Sambolec iz KUD-a"Ivan Goran Kovačić" iz Lovasa. Za nagradu joj je pripala prekrasna drvena skulptura koju je izradio poznati varaždinski kipar Josip Cikač.

U kasnijim večernjim satima u slobodnom programu predstavili su se glazbeni sastavi gostujućih KUD-ova. Voditelji programa u oba dana bili su Kristijan Petrović – Kiki (sa VTV-a) i Karmen Špiranec (sa radija "KAJ").

Za mnogobrojne posjetioce osigurana je bogata ugostiteljska ponuda te velika nagradna tombola sa više od četiri stotine nagrada.

Organizator se pobrinuo za sve poklonike nogometa i osigurao veliki video zid na kojemu se moglo pratiti finale Svjetskog nogometnog prvenstva.