10.07.2005 - Šlingani dani 2005.

Kulturno umjetničko društvo „Elizabeta“ iz Jalžabeta, upriličilo je 09. i 10. srpnja 2005. godine, osme "Šlingane dane", revijalnu smotru folklora. Okosnica "Šlinganih dana" jest šlinga koja se koristila u izradi jalžabečke nošnje, a koju danas čuvaju i prezentiraju članovi KUD-a "Elizabeta".

Subotom navečer upriličen je kulturno umjetnički program u kojem su sudjelovali KUD "Brand Petrušev" Bogdanci- Makedonija, Udruga žena Jalžabet te KUD "Elizabeta". Nastavilo se sa natjecanjem pjevača amatera. U ime župana Varaždinske županije sve učesnike i posjetitelje pozdravio je gosp. Marin Vučić.

"Šlingane dane" otvorio je načelnik Općine Jalžabet gosp. Josip Križanić,dr.sc..

Nakon kulturno umjetničkog programa nastupio je sastav "El combo" koji je zabavio mnogobrojne goste.

Drugi dan manifestacije započeo je prijemom kod čelništva Općine Jalžabet. Najveseliji i najšareniji dio manifestacije nastavio se, kada su brojni sudionici formirali povorku i krenuli uz pjesmu i ples ulicama Jalžabeta. Najljepše primjerke narodnih nošnji uz vesele zvuke instrumenata pokazalo je devet kulturno umjetničkih društava: KUD "Preslica" Zagreb, KUD "Tomislav" Sveti Ivan Žabno, KUD "Fijolica" Orehovica, KUD "Brodski Varoš"  Brodski Varoš, Folklorna skupina "Oljka" Šmartno ob Paki, Slovenija, KUD "Stjepan Šajnović" Osekovo, KUD "Grgur Karlovčan" Kalinovec, KUD "Brand Petrušev" Bogdanci-Makedonija i KUD "Elizabeta" Jalžabet. Posebno je bilo atraktivno na izboru za najljepšu djevojku u narodnoj nošnji.

Nakon službenog dijela programa počela je zabava uz slobodni program glazbenih sastava gostujućih KUD-ova. Suradnjom sa brojnim sponzorima organizirana je bogata nagradna tombola sa preko tristo nagrada.

Predsjednik KUD-a "Elizabeta" Krunoslav Sokol zahvalio se najbližim suradnicima, svim fizičkim i pravnim osobama kao i svim ljudima dobre volje koji su pomogli u organizaciji manifestacije. Posebno se zahvalio svim članovima KUD-a "Elizabeta" Jalžabet.